6 najczęstszych błędów popełnianych podczas korzystania z internetu. Jak być bezpiecznym w sieci?

Internet stał się podstawowym źródłem wiedzy, rozrywki i nie tylko. Codzienne wiadomości, prognoza pogody, portale społecznościowe, możliwość płacenia rachunków – wszystko to i jeszcze więcej oferuje internet. W tym miejscu wspomnieć należy o bezpieczeństwie w sieci. Niestety, nie wszyscy zwracają na tę kwestię uwagę, w efekcie czego mogą stać się łatwym celem cyberprzestępców. Wśród błędów podczas korzystania z Internetu wskazać można 6 najczęściej popełnianych.

Błąd nr 1 – zbyt słabe hasło

Stosowanie zbyt słabych haseł wysuwa się na czołówkę jeśli chodzi o najczęściej popełniane błędy przez osoby korzystające z internetu. Słabe hasło niesie za sobą konsekwencje w postaci ataków na komputery oraz konta online. Największe zagrożenie pojawia się wówczas, gdy stosowane są krótkie – zaledwie kilkuliterowe hasła, bądź też hasła, które zawierają dane takie jak data urodzenia, miejsce zamieszkania, imię dziecka czy też zwierzaka. Takie hasła wybierane są przede wszystkim dlatego, że łatwo je zapamiętać. Jednakże nie stanowią one odpowiedniej ochrony. Jakie zatem powinno być silne hasło? Przede wszystkim musi być długie, zawierać wielkie i małe litery, a także cyfry i symbole.

Błąd nr 2 – to samo hasło w różnych usługach

Wśród najczęstszych błędów popełnianych podczas korzystania z internetu po raz drugi pojawia się kwestia hasła. Tym razem jednak mowa o stosowaniu tego samego hasła w przypadku wielu usług – do poczty elektronicznej, różnego rodzaju forów, portali społecznościowych, internetowych kont bankowych i nie tylko. To wygodne rozwiązanie, jednak niebezpieczne. Należy zatem stosować nie tylko unikalne hasła, ale także różne dla każdego konta.

Błąd nr 3 – poczta elektroniczna

Korzystanie z poczty elektronicznej to niewątpliwie duże udogodnienie, jednak również niebezpieczne. Poprzez e-maile łatwo możemy paść ofiarą oszustów, którzy wyłudzają poufne informacje. Dokonują tego poprzez tzw. phishing, czyli podszywanie się pod zaufane osoby czy instytucje. Jak strzec się phishingu? Przede wszystkim należy obserwować otrzymywane e-maile. Te stanowiące zagrożenie, zawierają najczęściej niewłaściwe numery telefonów i adresy oraz linki do stron, imitujących np. strony banków. Sygnałem mogą być pojawiające się w nich błędy językowe.

kradzież hasła

Błąd nr 4 – anonimowość w sieci

Błędnym jest myślenie, że w internecie jesteśmy anonimowi. Różne firmy (np. Google) zbierają o użytkownikach informacje. W związku z tym należy przestrzegać zasady, która brzmi:  „jeśli nie chcesz, aby cały świat zobaczył to, co udostępniasz, zatrzymaj to dla siebie”.

Błąd nr 5 – niebezpieczne aplikacje na Facebooku

Kolejnym błędem, który najczęściej popełniają osoby korzystające z Facebooka jest zezwalania na dostęp do naszych danych poprzez korzystanie z różnego rodzaju aplikacji. Zwykle nie wiemy, jakie są to dane, ponieważ nie czytamy informacji, jakie pojawiają się podczas żądania akceptacji. Stąd droga do kradzieży danych już bardzo prosta. Należy zatem zapoznawać się z informacjami dotyczącymi żądań dostępu do profilu.

Błąd nr 6 – nieszyfrowane połączenia podczas płatności online

Listę 6 najczęstszych błędów popełnianych podczas korzystania z internetu zamykają nieszyfrowane połączenia podczas dokonywania płatności drogą elektroniczną, np. w sklepie internetowym czy banku. Przed wykonaniem przelewu należy zatem sprawdzić czy podczas połączenia ze stroną WWW w adresie strony znajduje się przedrostek https://, a w pasku przeglądarki  ikona klucza lub kłódki. O tym, że połączenie jest szyfrowane świadczyć może również zielony pasek w adresie przeglądarki.

internet w godznę

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *