Jeden komputer, kilka monitorów

Praca wielomonitorowaPraca wielomonitorowa niesie za sobą liczne zalety. Przede wszystkim jest to komfort pracy. Nim jednak rozpoczniemy pracę z dwoma czy też większą liczbą monitorów, możemy napotkać na swojej drodze drobne przeszkody.

Praca wielomonitorowa wpływa na zwiększenie efektywności podczas korzystania z komputera. Większe pole widzenia czy możliwość obserwowania działań na kilku aplikacjach jednocześnie to ogromne korzyści. Co ważne, o dwóch monitorach mowa jest nie tylko w przypadku pracy, ale także i rozrywki. Takie rozwiązanie nierzadko doceniane jest między innymi przez graczy.

Po raz pierwszy podłączając zewnętrzny monitor do laptopa obsługującego system operacyjny Windows, automatycznie ustawia się tryb powielania ekranu, czyli na obu ekranach pojawia się ten sam obraz. Jest to jednak przydatna funkcja tylko wtedy, kiedy chcemy przenieść obraz na większy ekran. Ustawienia monitorów łatwo zmienić, należy przejść do odpowiedniego panelu kontrolnego, który umożliwia sterowanie parametrami urządzenia. Aby w pełni korzystać z obu monitorów należy w odpowiednim oknie wybrać opcję „Rozszerz te ekrany”. Możliwe jest także wyświetlanie obrazu tylko na zewnętrznym monitorze. Druga z wymienionych funkcji może okazać się przydatna na przykład podczas oglądania filmów na dużym ekranie.

W panelu zmieniającym parametry monitora wybrać można także inne możliwości, co przekłada się na kilka sposobów organizacji przestrzeni roboczej.

Podłączenie wielu monitorów łączy się z wyposażeniem w odpowiedną kartę graficzną, która posiada kilka wyjść wideo. Najczęściej stosowane są zestawy złączy, na przykład VGA, DVI i HDMI lub 2 x DVI i HDMI, które są najczęściej spotykane. Z racji faktu, że zazwyczaj korzystają one z jednego kanału wyświetlania obrazu, można jednocześnie podłączyć tylko dwa monitory. Jeżeli chcemy podłączyć większą liczbę monitorów, należy zastosować niestandardowe wyjście obrazu, które korzysta z dodatkowego kanału. Przykładem takiego wyjścia jest DisplayPort.

Korzystanie z kilku monitorów to bardzo funkcjonalne i wygodne rozwiązanie. Coraz więcej osób decyduje się na zakup dwóch mniejszych monitorów zamiast jednego większego. O zaletach takiego rozwiązania warto przekonać się jednak osobiście.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *