Czym kierować się podczas wyboru serwera?

Wybór serweraWybór odpowiedniego serwera nie należy do łatwych zadań. Urządzenie powinno nie tylko spełniać liczne potrzeby oraz wymagania poszczególnych użytkowników, ale także mieścić się w przewidzianym budżecie.

Cel

Nim podjęta zostanie ostateczna decyzja o wyborze właściwego urządzenia, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jakich? Przede wszystkim należy określić cel zakupu serwera – do czego ma służyć, a także do jak zaawansowanych zadań będzie wykorzystywany. Tutaj warto również pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę plany na przyszłość. Wraz z rozwojem firmy, niezbędny będzie wydajniejszy sprzęt.

Pamięć i dyski twarde

W przypadku serwerów bardzo ważna jest kwestia szybkiej pamięci oraz niezawodnych dysków twardych. Dobry serwer powinien być ponadto wydajny, a przy tym energooszczędny. Serwery wyposażone w dużą pamięć cache umożliwiają wielozadaniową pracę, co również jest ważnym aspektom. Serwery powinny być ponadto przystosowane do ciągłej wielotygodniowej pracy. Wiąże się to nie tylko z właściwym zasilaniem, ale także z korzystaniem z kontrolerów dysków, pozwalających na odłączanie ich bez konieczności wyłączania sprzętu, w efekcie nie ma potrzeby przerywania pracy systemu. Kolejna ważna kwestia, które wyróżniać powinien się serwer to dyski twarde. Warto wybrać te bazujące na macierzy RAID zwiększających odporność dysków na ewentualne awarie. Macierz nie pozwala na utratę danych, należy jednak pamiętać, że macierz RAID nie stanowi ochrony w sytuacji przypadkowego usunięcia danych, ataku wirusów lub też awarii systemu operacyjnego. W związku z tym warto stosować  serwer kopii zapasowych.

Decyzja

Choć wybór odpowiedniego serwera nie jest łatwym zadaniem, to jednak pamiętając o kilku najważniejszych kwestiach, które warto wziąć pod uwagę, podjęcie decyzji stanie się znacznie łatwiejsze i zaowocuje zakupem urządzenia, spełniającego indywidualne potrzeby oraz wymagania.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *