Jak przyspieszyć działanie komputera?

Szybszy i wydajniejszy komputer z pewnością usprawni pracę. Jak przyspieszyć działanie sprzętu? Możliwe to jest dzięki wykonaniu zaledwie kilku prostych kroków – od usunięcia zbędnego oprogramowania po wyłącznie niepotrzebnych efektów graficznych.

Usuń, co zbędne

Proces przyspieszania działania komputera warto rozpocząć od usunięcia zbędnych aplikacji. Oczyszczenie twardego dysku na pewno korzystanie wpłynie na funkcjonowanie sprzętu. Do tego procesu można użyć specjalnego narzędzia, np. CCleanera, który usunie wszelkie bezużyteczne pliki, jakie zostały wygenerowane m.in. przez instalatory czy przeglądarki.

Kolejny krok to wyłączenie niepotrzebnie działających procesów, które wykorzystują pamięć RAM oraz pamięć obliczeniową. Informacje na temat ważnych i aktywnych procesów pozyskać można korzystając z programu Process Explorer. Zbędne procesy mogą być usunięte przy wykorzystaniu narzędzia Microsoftu – Autoruns.

Aplikacje działające w tle

W przyspieszeniu i zwiększeniu wydajności komputera pomocne z pewnością okaże się uporządkowanie autostartu oraz usług. Warto zawrócić uwagę na fakt, że po instalacji jakiegokolwiek oprogramowania warto sprawdzić działające w tle aplikacje – niektóre z nich są niepotrzebne, a niekorzystnie wpływają na działanie sprzętu. Tego rodzaju aplikacje często włączają się automatycznie podczas uruchamiania komputera, następnie działają nieprzerwanie, nawet wówczas, gdy są zbędne.

Elementem obciążającym komputer jest także grafika. Mowa na przykład o cieniach pod menu czy też pasku bocznym (w zależności od używanego systemu operacyjnego, grafikę mogą obciążać inne elementy). Tutaj z pomocą przyjdzie panel sterowania i wyłącznie niektórych opcji.

Nie wszystko pomoże

Wbrew powszechnym opiniom, wykonywanie takich działań jak na przykład defragmentowanie dysku twardego czy wyłączanie przywracania systemu nie da zbyt dużych efektów, a czynności te często okazują się stratą czasu. O konieczności przeprowadzenia takich procesów najlepiej zdecydować samemu, jednak ich wykonanie na pewno nie zaszkodzi.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *