Twoje bezpieczeństwo w sieci jest zagrożone – jakich pułapek należy unikać?

Internet stał się narzędziem, bez którego funkcjonowanie byłoby skutecznie utrudnione. W dobie dwudziestego pierwszego wieku nowe technologie zawładnęły światem. Internet wykorzystywany jest niemalże w każdej dziedzinie życia, dlatego też koniecznie trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w sieci. Jak się okazuje, jego zachowanie nie jest trudne, mimo to, wciąż wiele osób pada ofiarami cyberprzestępców. Takie postępowanie nierzadko może kosztować mnóstwo straconych nerwów, a także znacznie „uszczuplić” środki zgromadzone na koncie. Osoby korzystające z Internetu narażają swoje bezpieczeństwo w sieci popełniając kilka drobnych błędów, których skutki mogą być bardzo poważne.

Media społecznościowe na celowniku cyberprzestępców

Popularność portali społecznościowych wciąż rośnie. Niestety wraz ze wzrostem popularności odnotowywanych się coraz więcej oszustw online. To właśnie media społecznościowe stały się prawdziwym rajem dla cyberprzestępców, którzy wykorzystują przez użytkowników brak zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej pojawiających się zagrożeń są powiadomienia o zdjęciach, na których użytkownik został oznaczony. Po kliknięciu we wskazany link, jesteśmy odsyłani do zainfekowanym stron. Swoją czujność warto również wyostrzyć w przypadku otrzymania zaproszeń z propozycją przyłączenia się do grup czy też wydarzeń.

tagi social media

Niebezpieczne wiadomości

Na zagrożenia ze strony cyberprzestępców narażeni jesteśmy również korzystając z poczty elektronicznej. Wśród dziesiątek czy też setek maili, jakie odbieramy każdego dnia znaleźć się mogą wiadomości nie budzące żadnych podejrzeć. W rzeczywistości okazać się mogą pułapką, która pozwoli niepowołanym osobom wejść w posiadanie naszych danych czy też uzyskać dostęp do konta internetowego. W ten sposób ofiarą cyberprzestępców może pozostać niemalże każdy.

niechciane wiadomości

Nieznane źródła

Złośliwe oprogramowanie czyhać może w wielu miejscach. Szczególną czujność należy zachować w przypadku pobierania aplikacji spoza oficjalnych stron producentów. Dlatego też przed pobraniem jakichkolwiek plików warto sprawdzić, do jakiej do jakich informacji dana aplikacja żąda dostępu. Podejrzenia wzbudzić powinny również informacje brzmiące podobnie jak „Twój komputer został zainfekowany. Konieczne jest skorzystanie z naszego oprogramowania”. Klikając w podany link, w łatwy sposób można paść ofiarą przestępców internetowych. Fałszywe oprogramowanie antywirusowe to pułapka, w którą wciąż wpada wiele osób.

Nic nie budzi zastrzeżeń

Pułapki jakie zastawiają na użytkowników cyberprzestępcy w większości przypadków nie budzą naszych podejrzeń, celem jest uśpieni czujności potencjalnych ofiar. Fałszywe witryny, fałszywe oprogramowanie, podejrzane linki – to tylko nieliczne przykłady pułapek, jakie czyhają w sieci. Wystrzegać należy się również otwartych sieci WiFi dających dostęp niepowołanym osobom do Internetu, a także do naszych danych. Kolejne już zagrożenie to niezaktualizowane oprogramowanie. Celem aktualizacji jest „załatanie dziur”, przez które do komputera może dostać się ewentualne zagrożenie.

Zachowanie bezpieczeństwa w sieci nie stanowi większego problemu, pamiętać jednak należy o stosowaniu się do kilku podstawowych zasad.

Internet w minutę

One Response

  1. Tomek Sierpień 21, 2015

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *