Wirus komputerowy. Jaki program wybrać?

Nasze komputery narażone są na duże zagrożenie jakim są popularne wirusy. Wirusy przenoszone są za pośrednictwem plików. Mogą przynieść najróżniejsze skutki, od nieupoważnionego kasowania danych, rozsyłania spamu przez pocztę elektroniczną poprzez kradzież tak danych osobowych, haseł, numerów kart kredytowych aż do przejęcia przez osobę nieuprawnioną kontroli nad naszym komputerem. Aby uchronić się przed tego typu zagrożeniami, należy zaopatrzyć swój sprzęt w odpowiedni program antywirusowy, którego zadaniem będzie skuteczne zapobieganie przedostaniu się wirusom do komputera.

Skanowanie i monitorowanie

Dobry program antywirusowy wykryje, a następnie zneutralizuje działanie różnego rodzaju złośliwego oprogramowania – wirusów, koni trojańskich czy programów szpiegowskich. Programy antywirusowe pracują na dwóch modułach – skanowanie oraz monitorowanie. Podczas skanowania przeszukiwane są pliki znajdujące się na komputerze w celu odnalezienie złośliwego oprogramowania. Program antywirusowy powinien mieć funkcję, która powoli użytkownikowi na skanowanie dysków na życzenie. Ważne jest również, aby była możliwość zaplanowania automatycznego skanowania systemu operacyjnego. Jeżeli natomiast chodzi o monitorowanie, to zadaniem odpowiedniego programu antywirusowego jest monitorowanie na bieżąco wszystkich plików, a następnie informowanie o ewentualnych plikach mogących powodować zagrożenie.

Przegląd bezpłatnych programów antywirusowych

Na rynku dostępna jest szeroka oferta programów antywirusowych. Z tak rozległego asortymentu z pewnością każdy znajdzie takie oprogramowanie, które spełni jego oczekiwania. Wśród najpopularniejszych bezpłatnych „antywirusów” znajdują się między innymi Avast czy Avira. Pierwszy z wymienionych programów wyróżnia się dużą skutecznością wykrywania szkodliwego oprogramowania. W wersji darmowej Avast oferuje pakiet mechanizmów pozwalających na skanowane komputera podczas bootowania, a ponadto w trakcie automatycznej kontroli danych, które pobierane są prze sieć P2P oraz analizy stron. Avast to również możliwość szybkiego czyszczenia przeglądarki ze zbędnych pasków narzędziowych. Avira Free Antivirus również charakteryzuje się dużą skutecznością, na co wpływają częste automatyczne aktualizacje bazy sygnatur wirusów i wsparcie chmury obliczeniowej. Zaletą Avasta jest ochrona rodzicielska pozwalająca na monitorowanie popularnych portali społecznościowych, z których korzystają dzieci. Inne popularne i bezpłatne programy antywirusowe to Panda Free Antivirus, AVG AntiVirus Free czy 360 Total Security Essential.

Zapłać za skuteczną ochronę

Za najskuteczniejsze programy antywirusowe uchodzą Kaspersky oraz Bitdefender. Kaspersky to oprogramowanie do domu, a także do firmy. Oprogramowanie stanowi skuteczną ochronę przez różnego rodzaju zagrożeniami, które czyhają w sieci, a przy tym oferuje inne funkcjonalności. Bitdefender, również dostępny dla domu i firmy, chroni przed wirusami, trojanami, oprogramowaniem typu spyware, a także przed atakami phisherów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *